Yıkama Sembolleri: Bir Çamaşır Gizemi Çözüldü

02 Ocak 2019
Yıkama Sembolleri: Bir Çamaşır Gizemi Çözüldü

Yıkama Sembolleri: Bir Çamaşır Gizemi Çözüldü

Kendinizi alışveriş yaparken bir kıyafete hayranlıkla bakarken hiç yakaladınız mı? Zarif, modaya uygun, eşsiz bir kıyafete... En kaliteli kaşmiri görüp, ardından aklımıza takılıveren düzgün bir şekilde bu kıyafetin bakımının nasıl yapılacağı sorunsalı... Şimdi, dalmayı bırakıp o kıyafeti alıp almamaya karar vermeye çalışıyorsunuz ve onu ya satın alıyorsunuz ya da anlaşılması güç sembollerin yarattığı hayal kırıklığı ile almaktan vazgeçiyorsunuz. Biz de oradaydık. Ancak endişelenmenize gerek yok. Bu sembolleri açıklamak ve tüm giyim etiketlerinizi daha iyi değerlendirilmenize yardımcı olmak için Levent Lostra & Dry burada!

Bakım etiketlerini anlamak söz konusu olduğunda, düzenli olarak karşımıza çıkan birkaç sembol vardır. Haydi bunlarla başlayalım.

 

Kuru Temizleme Sembolleri

Daire

Kıyafetin etiketinde bir daire varsa, bu daire kuru temizlenme hakkında size bir bilgi verir. Basit daire sadece kuru temizleme yapabileceğinizi gösterirken daire üzerinde bir "x" varsa, kuru temizleme yaptırmamanız gerektiğini görürüsünüz. Oldukça basit, değil mi?

Bazı etiketler, dairenin içindeki harflerle, kuru temizleyiciye hangi kimyasalları kullanması gerektiğini veya dairenin altındaki çizgilerle, giysiye ne kadar dikkat etmesi gerektiğini göstermek için daha ayrıntılı bilgi sağlar. Bununla birlikte, bu sizin için çok önemli olmayacaktır. Daireyi gördüğünüz anda, kıyafetinizi profesyonel ve elverişli bir kuru temizleme servisine göndermek en güvenli yoldur. Bu sayede aşırı karmaşık gelen bir etiketi daha fazla yorumlama zahmetinden kendinizi kurtarırsınız.

 

 

 

 

 

Ütü

Etikette bir ütü görürseniz bu giysinizi ütülemenin güvenli olduğu anlamına gelir. Ütünüzle kırışıklıkların üzerine gitmenizde hiçbir sakınca yoktur! Ütünüzün ortasında bir nokta varsa, bu, giysinizi en iyi sonuç için ütülemeniz gereken sıcaklığın derecesini gösterir.

1 nokta = düşük sıcaklıkta hassas ürünler,

2 nokta = Orta sıcaklıkta sentetik ürünler (ipek, naylon),

3 nokta = Yüksek sıcaklıkta pamuk ve keten.

Esasen, kumaş ne kadar hassas olursa, ütünün sıcaklığı o kadar düşük olmalıdır.

Ütünün alttan iki düz çizgisi varsa, bu en iyi sonuç için buhar kullanmanız gerektiği anlamına gelir (aynı sembole bir "x" gelirse = buharlı ütüleme yok demektir). Bununla birlikte, ütünün tamamı bir ‘x’ içeriyorsa, giysi ütülenmemelidir.

Bazıları ütülemeyi rahatlatıcı bulurken, çoğumuz yapmayı tercih etmiyoruz... Bu yüzden ütüleri profesyonellere bırakın ve hayatın tadını çıkarın!

 

Elde Yıkama

Pek çok kişiyebir giysiyi elde yıkamak sıkıcı ve gereksiz gelebilir. Bazı giysiler gerçekten hassas malzemeden yapılmış olup, bunları herhangi bir sıcaklıkta bir makinede yıkamak gerçekten olumsuz sonuçlara sebep olmaktadır. Deneyimlerimizden yola çıkarak şunu söyleyebiliriz ki; bu yüzden birçok kez aynı yünlü süveteri tekrar tekrar satın alabilirsiniz.

El yıkama sembolü oldukça açıklayıcıdır. Bir kovada el var mı? Elde yıkama demek. Giysinizi başarıyla yıkadıktan sonra, etiketindeki “sıkma veya sıkmama”  sembolünü kontrol edin. Eğer sarılmış bir öğe gösteriliyorsa, sıkma yapabilirsiniz. Üzerinde bir ‘x’ ile basılmış bir çarpı varsa tabii ki sıkma yapmayın.

 

Çamaşır Makinesi

Tüp: Bir bakım etiketi üzerinde en çok görmek istediğiniz sembol, sizin için en az iş miktarını gösterir. Bakım etiketiniz sadece bir tüp gösteriyorsa, çamaşır makinesi giysiniz için güvenlidir. Tüpteki nokta veya sayı giysiyi yıkamanız gereken en yüksek sıcaklığı gösterir, her nokta 30 derece demektir.

Peki, tüpün altındaki bir çizgi ne demektir? Daha fazla satır, daha düşük devir ve durulama anlamına gelir. En düşük ayar, hassas kıyafetler için kullanılmalıdır.

 

Kurulama

Sürecin son aşaması – yani katlama, taşıma ve yerleştirme veya asma...

Giysilerinizi en iyi şekilde kurutmanın yollarını merak ediyorsanız talimatlardaki kutudaki daireye bakın. İçi boş ise kurulamak güvenlidir. Dairenin içindek noktalar kullanmanız gereken sıcaklığı gösterir.

1 nokta = düşük sıcaklık, 2 nokta = orta sıcaklık, 3 nokta = yüksek sıcaklık.

Altında bir çizgi varsa hassas giysiler için ısı olmadan kurulayın. İçinde ‘x’ çarpı olan daire-kare görüyorsanız makinede kurutma hareketsiz olmalıdır. Bu giysileri kuru biçimde asmak, deformasyondan kaçınmanın en güvenli yoludur.

Sonuç

Bu sembollerin hiçbiri bir bakım etiketi üzerinde tek tek karşılaşabileceğiniz semboller değildir, ancak bunlar en yaygın olanlarıdır. Her sembolün tam anlamıyla çözülmüş hali için aşağıdaki resmimize bakın.

Tüm bu bilgiler size en iyi yıkama, kurutma ve ütü bilgisi için ilham verdiyse, süper! Eğer kafanız karıştıysa bu bakım etiketi okuma işini, işin profesyonellerine bırakmayı düşünebilirsiniz. Levent Lostra & Dry olarak sizin için bu işi yapabiliriz.

Levent Lostra & Dry ailesine katıldıktan sonra, kendinize daha fazla zaman ayırabileceksiniz.

Herhangi bir soru veya yorumunuz olursa lütfen bize bildirin!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.