Ayakkabılarınızı uzun yıllar kullanmanız için yapmamanız gerekenler

02 Ocak 2019
Ayakkabılarınızı uzun yıllar kullanmanız için yapmamanız gerekenlerAyakkabıların tasarımında geçtiğimiz yüzyılda geleceğe yönelik büyük adımlar atılmış olsa da, değişmemiş sabit bir konu var: Ayakkabıları her zaman iyi durumda tutmak için gerekli özenin gösterilmesi. Bunun için en iyi lostra, lostra ne demektir, istanbul lostra salonları gibi merak ettiğiniz konular olabilir. Tabii ki ayakkabılarınıza gerekli özeni göstermenin en iyi yolu onları bir lostraya götürmektir. Bugün sizlere genel olarak ayakkabı bakımı hakkında önemli birkaç ipucu vereceğiz. Bu ipuçları ayakkabılarınızın ömrünü artıracaktır.

Bugün, deriden kanvasa kadar birçok çeşit ayakkabımız var. Her tip ayakkabı –sneakers’lardan topuklu ayakkabılara kadar- bakımının özel bir dikkat gerektirdiğini hepimiz biliyoruz. Biz de sizler için ayakkabılarınızı nasıl kullanacağınıza dair uzman ipuçları hazırladık. Çünkü bu bilgilere işinize yarayabilir. Bu faydalı bilgiler lostra salonlarından da öğrenebileceğiniz değerli bilgilerdir.

Genel olarak ayakkabınıza ne yapmamanız gerektiği ile başlayalım:

Yıkamadan kaçının: Popüler inanışın aksine, çamaşır makinesinin tamburu her türlü kanvas veya örgü ayakkabı için yeterli hareket alanına sahip değildir. En düşük devirler bile, ayakkabınızı bir arada tutan tutkallara zarar verebilir ve tabanlarınızın yıpranmasına neden olabilir. İyi bir lostra salonu ayakkabınızı yıkamadan, yıkanmış gibi görünmesini sağlayabilir.

Hava yok: Cildimiz gibi, ayakkabıların da nefes almaları için iyi hava akışı gerekir. Ayakkabılarınızı asla plastik malzemeli kutu gibi malzeme içinde saklamayın.

Yıpranma: Bir ayakkabıyı çok sevmenizi anlayabiliyoruz fakat sürekli olarak tek bir çift ayakkabı giymek, ayakkabı yapısının geri dönüşü olmayan bir şekilde hasar görmesine neden olabilir, bu durumda, Lostra dışında hiçbir temizleme işlemi onu kurtaramaz. Ayakkabı giyme döngünüzü en azından iki ayakkabı ile sağlayın. Bir lostra salonu, ayakkabı yıpranmalarını neredeyse tamamen ortadan kaldırabilir.

Yalnızca kuru ayaklar: Ayakkabılarınızı giymeden önce ayaklarınızı her zaman kurulayın. Nemli ayaklar çok sayıda sağlık sorununa yol açabilmesinin yanında ayakkabılarınızın küflenmesine de neden olabilir.

Silmeyi unutmayın: Kir ve lekeler, özellikle deri ayakkabılardan mümkün olan en kısa zamanda silinmelidir.

Isıtıcıyı unutun: Ayakkabılarınızı daha rahat hale getirmek için bir saç kurutma makinesi kullanarak onları sıcak hava yardımıyla gerdirebilirsiniz.  Ayakkabılarınızın şeklini korumak istiyorsanız tersi de doğrudur. Bu arada nemli ayakkabılarınızı bir ısı kaynağının yakınında asla kurutmayın. Hava ile kurutmak en iyisidir.

 

Yoldan çıkmadığınız sürece, ayakkabılarınızı uzun süre en iyi durumda tutmanız için yapmanız gereken şeyleri bu şekilde sıralayabiliriz. Ayakkabılarınızın uzun ömürlü olmasını istiyorsanız tüm bunların yanında arada bir Levent Lostra & Dry’a uğramanızı ve öneriler almanızı tavsiye ederiz.T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.